Uniwersytecki Klub Karate
Warszawa, ul. Karowa 18
tel.: +48 503 656 439
e-mail: karate@karate-do.pl
A A A

KLUB

Uniwersytecki Klub Karate "Okinawa Karate-Do"

 

Naszą działalność przy UW rozpoczęliśmy pod koniec lat ‘70. Był to okres tworzenia pierwszych struktur organizacyjnych związanych z karate w Polsce. Zaczęły powstawać pierwsze sekcje, kluby, a wreszcie Polski Związek Karate, który skupiał praktycznie większość klubów związanych ze sztukami i sportami walki. W tych działaniach braliśmy czynny udział, a nasi trenerzy: Leszek Drewniak (szkoleniowiec i jeden z twórców jednostki specjalnej GROM) i Paweł Rafalski (doskonały technik, wielokrotny medalista i wspaniały nauczyciel) byli długoletnimi głównymi szkoleniowcami PZK i trenerami kadry Polski.

 

Od początku naszej działalności byliśmy związani z karate Shotokan i karate Wado-ryu, co było wynikiem naszych kontaktów zagranicznych. A co w efekcie zaowocowało naszym podejściem do karate, jako do czegoś bardzo precyzyjnego i wypracowanego, wymagającego dużego nakładu pracy zarówno fizycznej jak i intelektualnej.

 

Braliśmy udział w zawodach WUKO, WKF, obecnie w WOF. Dało nam to okazję do cieszenia się z wielu medali zdobytych przez naszych zawodników. W Mistrzostwach Polski Szkół Wyższych (2003-2004 r.) wywalczyliśmy I miejsce w rywalizacji Uniwersytetów i II miejsce – Szkół Wyższych. W 2009 r. w Mistrzostwach Polski Shorin-ryu zdobyliśmy 13 medali, z czego 9 złotych i 4 srebrne oraz dwie nagrody specjalne dla najlepszych zawodników.

 

Po 1989r. możliwość nawiązywania kontaktów z uznanymi nauczycielami zagranicznymi znacznie wzrosła, z czego skrzętnie korzystaliśmy. Uczyliśmy się między innymi u:

 

  • Rob Zwarties  7 dan Wado-ryu
  • Keneth Funakoshi  9 dan Shotokan
  • Taika Oyata  10 dan Ryu-te
  • Kenyu Chinen  9 dan Okinawa Shorin-ryu / 8 dan Okinawa Kobudo
  • i wielu innych

 

Ich wpływu na nasze karate nie da się przecenić. Szczególną rolę odegrał i nadal odgrywa, sensei Chinen, dzięki któremu dane nam było poznać różnicę między starym a nowym podejściem do tej sztuki walki, zarówno w technikach jak i w założeniach. Od niego też czerpiemy wiedzę dotyczącą Kobudo. Stały kontakt z dobrym nauczycielem, to ważny element rozwoju, a dzięki sensei Aleksandrowi Staniszewowi (7 dan Okinawa Shorin-ryu Karate-do i 6 dan Okinawa Kobudo), który jest prekursorem Okinawa Karate w Polsce i prezydentem Polskiej Unii Okinawa Shorin-ryu Karate-Do Kobudo, która działa w ramach, World Oshukai Dento Okinawa Shorin-ryu Karate Do Kobudo Federation, taki kontakt mamy już od lat.

Strony: 1 2 Następna »